Tegoroczne weekendowe skupienie Dla Animatorów i Dobrodziejów Dzieła Misyjnego z Rodziny Arnoldowej odbyło się w Misyjnym Seminarium Księży Werbistów w Pieniężnie, w dniach od 1 do 3 marca (2013 roku). Wzięło w nim udział 48 uczestników z różnych stron Polski. Przyjaciele misji przyjechali z Bartoszyc, Dobrego Miasta, Gdańska, Gdyni, Giedajd, Inowrocławia, Jankowa, Kalisza, Kartuz, Kielc, Koluszek, Nowego Miasta Lubawskiego, Olsztyna, Piotrkowa Trybunalskiego, Rogowa, Tuszyna i z Warszawy.

Organizatorem i prowadzącym zjazd był dyrektor Referatu Misyjnego o. Wiesław Dudar SVD. W różne prace zaangażowani byli pracownicy Referatu, w tym również siostry Służebnice Ducha Świętego: s. Danuta Piasecka oraz s. Hiacynta Lorenc.

Msze św. (odprawiane przez o. Janusz Brzozowskiego SVD, o. Waldemara Kusa SVD, o. Wiesława Dudara SVD), jutrznie i nieszpory ze wspólnotą Domu św. Wojciecha oraz modlitwy prywatne uczestników, nabożeństwo Drogi Krzyżowej, Gorzkie Żale, Różaniec w intencji powołań, Koronka do Bożego Miłosierdzia to filary spotkania, na których nabudowana została cała reszta. Bardzo bogaty program tych trzech dni przybliżał i na nowo budził może już ukołysane przez własne troski, odległe sprawy naszych braci z innych krajów i kontynentów. Dzięki projekcji filmów misyjnych: „Słowo rodzące owoce”, „Ache znaczy człowiek”, „Pozłacany chleb… Malgaskie Eldorado” oraz spotkaniom z misjonarzami (o. Januszem Brzozowskim SVD, Jackiem Janem Pawlikiem SVD, Ludwikiem Fąsem SVD) można było przenieść się na chwilę daleko poza własny dom, własną rodzinę, by popatrzeć jak żyją inni, by posłuchać ich problemów, by się przyjrzeć przeżywanej przez nich wierze i tym samym umocnić swoją wiarę.

Spotkanie z przedstawicielami Fundacji Dzieci Afryki: z Krzysztofem Bucholskim, Robertem Nogą, Katarzyną Wołk i Anną Goworowską pomocnikami polskich misjonarzy na rzecz ubogich mieszkańców Czarnego Lądu, pokazało szerokie możliwości niesienia konkretnej pomocy potrzebującym. Ci zapaleni młodzi ludzie mówili między innymi o podnoszeniu jakości edukacji w Afryce, poprzez na przykład: niwelowanie głodu i chorób wśród dzieci, czemu oni w swej fundacji służą. Pokaz multimedialny był plastycznym odtworzeniem afrykańskiej rzeczywistości uchwyconej przez kadr aparatu fotograficznego, potwierdzającym dzielone świadectwa.

Dobrodzieje misji spotkali się też z klerykami misyjnego seminarium. Dzięki seminarzystom dane im było przeżyć ciekawe i wzruszające chwile. Wirtualnie odwiedzili chrześcijan w Chinach oraz wierzących Indian w Paragwaju.

Wycieczka po Muzeum Misyjno – Etnograficznym zwiedzającym dała natomiast możliwość „dotknięcia” przedmiotów, którymi się posługują ludzie w codziennych pracach i chwilach odpoczynku; w chwilach prowadzonych walk i zwracania myśli ku Istocie Boskiej; w chwilach gdy się zaczyna życie i gdy się ono kończy. Poza tym można było oglądać instrumenty muzyczne, uroczyste stroje i ozdoby, naczynia używane w kuchni, rzeźby i eksponaty przyrodnicze oraz starsze i nowsze fotografie ukazujące miasto Pieniężno.

Co stąd zabiorą Przyjaciele Misji? Niewątpliwie moc przeżyć oraz słodki miód, dar pracowitych pszczół z pasiek rozstawionych na pięknej, Świętej Warmii. Dziękujemy im za spotkanie, a miód niech będzie symbolem pełnionego dobra, które niech Ich życiu nadaje słodki posmak nieba.

ZDJĘCIA

tekst: s. Hiacynta Lorenc SSpS