12 czerwca 2024 roku był dniem szczególnym dla wszystkich werbistów. Nie tylko obchodziliśmy w nim liturgicznie wspomnienie naszych współbraci, męczenników II wojny światowej – oo. Alojzego Ligudy, Ludwika Mzyka, Stanisława Kubisty i br. Grzegorza Frąckowiaka – ale także przeżywaliśmy 25-lecie ich beatyfikacji przez papieża Jana Pawła II.

Uroczystej Mszy św. w naszym kościele seminaryjnym przewodniczył o. Wiesław Dudar SVD, dyrektor Referatu Misyjnego, a okolicznościową homilię wygłosił o. Janusz Brzozowski SVD. Mówił w niej o wartości męczeństwa w oparciu o tekst Pawłowy z Listu do Kolosan: „raduję się z cierpień, które za was znoszę i dopełniam na ciele moim niedostatku udręk Chrystusowych za ciało jego, którym jest Kościół”. 

W związku z jubileuszem 25-lecia beatyfikacji naszych współbraci została przygotowana wystawa przedstawiająca ich sylwetki, życie i działalność w Zgromadzeniu Słowa Bożego, którą zakończyła śmierć męczeńska. Wystawę można obejrzeć w naszym kościele seminaryjnym do końca września 2024 roku.

Błogosławieni Alojzy, Grzegorzu, Ludwiku i Stanisławie, módlcie się, abyśmy byli niezłomnymi świadkami Bożej prawdy i miłości!

Fotografie: Jacek Zawiszewski


Homilia o. Janusza Brzozowskiego SVD