W dniach 10-11 listopada 2012 r. w Misyjnym Seminarium Duchownym Księży Werbistów w Pieniężnie gościliśmy o. generała, Heinza Kulüke SVD, oraz radcę generalnego, o. Paulusa Budi Kledena SVD.

Podczas swojego pobytu w Pieniężnie goście z Rzymu spotkali się ze współbraćmi, odwiedzili siostry Misjonarki Służebnice Ducha Świętego oraz zapoznali się z historią i funkcjonowaniem Domu św. Wojciecha.

Na spotkaniu z klerykami i braćmi w ślubach czasowych o. generał wyjaśnił organizację pracy generalatu, obowiązki generała oraz zakres odpowiedzialności poszczególnych radców generalnych. Warto dodać, iż do chwili swego wyboru o. Heinz pracował na Filipinach, gdzie oprócz posługi duszpasterskiej pomagał dzieciom ulicy i ludziom żyjącym na wysypiskach śmieci na wyspie Cebu.

Zainteresowanym pracą misyjną o. generała polecamy krótki film o jego pracy misyjnej.

Podczas spotkania ze współbraćmi w ślubach wieczystych o. generał omówił główne założenia programowe nowego zarządu generalnego w świetle dokumentu końcowego XVII Kapituły Generalnej SVD „Kierunki rozwoju Zgromadzenia na lata 2012-2018”. W swoim przesłaniu zwracał też uwagę na konieczność praktykowania „etyki odpowiedzialności” na poziomie zarówno indywidualnym, jak i wspólnotowym.

Podczas uroczystej Mszy świętej konwentualnej, pod przewodnictwem o. generała, Rektor Seminarium, o. Józef Węcławik, witając gości podkreślił, że Dom Misyjny św. Wojciecha w Pieniężnie był zawsze zakorzeniony w Kościele na Warmii i w sercach jej mieszkańców. Zaznaczył też z dumą, że Polska Prowincja, mimo różnych trudności, jest nadal prowincją wysyłającą nowych misjonarzy na służbę Kościoła i Zgromadzenia.

Podczas swojego kazania o. Heinz Kulüke zachęcił zgromadzonych do stawiania sobie następujących pytań, które także stawiał sobie nasz święty założyciel o. Arnold Janssen:
• Czego Bóg oczekuje ode mnie osobiście?
• Czego Bóg oczekuje od mojej wspólnoty?
• Czego Bóg oczekuje od całego Zgromadzenia?
W dalszej części o. generał przywołał pytania, które bł. Jan Paweł II zwykł był zadawać biskupom podczas wizyt ad limina:
• Czy pomagacie biednym?
• Czy jesteście blisko ludzi młodych?
• Czy troszczycie się o swoich podwładnych?

Na koniec przytoczył anegdotę, związaną ze zwołaniem II Soboru Watykańskiego przez bł. papieża Jana XXIII. Jeden z wysoko postawionych kardynałów w Kurii Rzymskiej oznajmił papieżowi, iż technicznie rzecz biorąc zwołanie soboru w planowanym czasie, to znaczy w roku 1963 jest absolutnie niemożliwe. Na to Jan XXIII, bynajmniej nie zaskoczony czy rozczarowany, powiedział: „Wobec tego zwołamy go w roku 1962”. Według o. generała morał tej historii jest taki, że z realizacją rozeznanego dobra nie należy czekać, tylko wprowadzać je w życie od razu.

Na koniec ojciec generał podkreślił zasługi Polskiej Prowincji SVD dla Zgromadzenia oraz wyraził radość z obecności młodych współbraci. Podkreślił również, że Polska jest pierwszą prowincją Zgromadzenia, którą odwiedza jako nowo wybrany przełożony generalny. Obiecał modlitwę za nas i prosił o modlitwę za siebie i za całą radę generalną.

Z Pieniężna nasi goście udali się w odwiedziny do starszych i chorych współbraci w Górnej Grupie.

tekst: dk. Andrzej Zalewski SVD