III Międzynarodowe Forum Dialogu Kultur

Już po raz trzeci studenckie Koło Naukowe Antropologii Kultury (KNAK) zorganizowało letnie warsztaty naukowe, w których centrum stał tym razem kontynent afrykański, a w szczególności kraj Afryki Zachodniej, Togo. Warsztaty te odbyły się w dniach 21 – 28 sierpnia 2006r. w Pieniężnie. Celem warsztatów było budowanie dialogu miądzykulturowego przez kreatywne spotkanie studentów z Polski i z zagranicy. Uczestniczyło w nich 15 członków Koła oraz studenci z Gdańska, Lublina, Siedlec, Poznania i Warszawy. W gronie uczestników nie zabrakło przedstawicieli różnorodnych kultur, szczególnie zaś reprezentantów Togo i R.D. Kongo, którzy podjęli się trudnego zadania wprowadzania w tajniki języków afrykańskich oraz w specyfikę kultur Czarnego Kontynentu.

Istotą Forum jest idea spotkania. Przez nawiązywanie bezpośrednich relacji z członkami innych kultur stwarza się szansę poszerzenia własnych doświadczeń, poznania uwarunkowań etycznych, społecznych i politycznych każdej ze stron, spojrzenia na partnerów dialogu z perspektywy ich nadziei, smutków i radości. Położenie akcentu na spotkanie miało prowadzić do tworzenia atmosfery zaufania oraz zawiązywania przyjaźni, które pozwalają na przezwyciężenie wszelkich różnic kulturowych.

Otwarcie się na drugiego człowieka, to chęć komunikowania w jego własnym języku. Tegoroczne Forum proponowało zajęcia z języka ewe, którym włada około 5 mln mieszkańców Togo i sąsiadującej Ghany. Opanowanie metody pracy z informatorem, która stosowana była podczas warsztatów, pozwala na efektywną naukę języka o tradycji ustnej, a także na samodzielną pracę nad każdym z języków, niezależnie od dostępnych pomocy dydaktycznych.

Każdy dzień Forum nosił nazwę wyrażającą jego specyfikę. Po Dniu Muzyki nastąpił Dzień Tańca, dalej Dzień Obrzędów oraz Dzień Święta, w końcu Dzień Pański, który wieńczył czas spędzony razem. Każdy z tych dni proponował specyficzne zajęcia teoretyczne i praktyczne odnoszące się do komunikacji niewerbalnej (Jacek Olszewski, Luiza Kabelis), muzyki afrykańskiej (Tomasz Gwiazda) i tańca (Malwina Bakalarska, Matondo Munzadi) obrzędowości (Krzysztof Kołodyński) oraz świąt religijnych (Ks. Mirosław Wołodko, misjonarz z Togo). Wszystko przebiegało pod fachowym okiem prezesa Koła, Firmina Kossi Azalekora, pochodzącego z Togo oraz patronatem naukowym opiekuna Koła, ks. dra Jacka Jana Pawlika, którego specjalnością, jako antropologa kultury, jest właśnie afrykanistyka. Muzyka, taniec i gest pozwalają na poznanie obcego człowieka holistycznie, nie tylko jego myśli i czynów, ale również uczuć i emocji. W tym kontekście warto wspomnieć o wspaniałym wieczorze śpiewu i tańca, jaki przygotowali studenci UWM z Indii, Antoni Erragudi oraz George Fernandes Jesuraj.

Efektem Forum było poznanie niektórych aspektów kultury afrykańskiej. O jego sukcesie świadczy fakt, że uczestnikom było bardzo trudno się rozstawać po tygodniu spędzonym razem. Bo jak głosi mądrość ludowa, tym lepiej wdrożysz się w kulturę, im więcej będziesz miał w niej przyjaciół. Przez przełamanie barier i stworzenie więzów między przedstawicielami odmiennych kultur Forum wypełniło postawione sobie cel.