W Muzeum Misyjno–Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie prezentowana jest wystawa planszowa „Polacy w obwodzie Kaliningradzkim”.
Obejmuje ona zdjęcia wykonane podczas realizowanych zadań w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2011 r., dzięki pomocy Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Prace ukazują między innymi kultywowanie w poszczególnych wspólnotach polskich (w Kaliningradzie, Polessku, Znamieńsku, Bałtyjsku, Gusiewie, Oziersku, Czerniachowsku) tradycji i świąt narodowych (np. Konstytucji 3 Maja, Święta Niepodległości, spotkania opłatkowe).

Na wystawie zobaczymy także uroczyste wręczanie Karty Polaka, prace w redakcji pisma Wspólnoty Kultury Polskiej „Głos znad Pregoły”, konkursy recytatorskie, występy zespołów tanecznych, Dni Kultury Polskiej, wystawy twórczości artystycznej i inne imprezy kulturalne oraz Msze św. i spotkania duszpasterskie dla Polaków.

Osobliwością wystawy zapewne są zdjęcia obiektów znajdujących się po drugiej stronie granicy, a wskazujących na Polskę np. widok na ulicę Mikołaja Kopernika, Elbląską, czy Olsztyńską w Kaliningradzie, albo na Białostocką na przedmieściach miasta; widok na biuro polskiej firmy „Adamczyk & Adamczyk”, albo na restaurację „Olsztyn” w tymże mieście.

Zarówno ciekawym jak i unikalnym kadrem też zdaje się być zarejestrowany przez fotografa pomnik Przyjaźni Radziecko-Polskiej, rzekomo jedyny w całym byłym Związku Sowieckim.

Prezentowane fotografie pochodzą ze zbiorów: Archiwum Redakcji „Głos znad Pregoły”; Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie; Towarzystwa Ratowania Dziedzictwa Kulturowego; Kresów Dawnych i Obecnych „Ojcowizna”; Archiwum Wspólnoty Kultury Polskiej Obwodu Kaliningradzkiego; Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie; Szkoły Fotograficznej „Helios” w Kaliningradzie oraz z kolekcji prywatnych.

Wystawa „Polacy w Obwodzie Kaliningradzkim” pochodzi ze zbiorów Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Została udostępniona zwiedzającym 16 lipca i będzie czynna do końca września 2014 roku.