W dniach 23 -25 marca 2018 odbyła się w naszym seminarium kolejna edycja wielkopostnych rekolekcji dla osób niepełnosprawnych oraz och opiekunów. Uczestnicy jak zwykle licznie i z wielką radością przybyli do Pieniężna, aby spędzić te trzy dni na modlitwie, zabawie, zajęciach warsztatowych i teatralnych, a przede wszystkim po to, aby zrobić to wszystko razem – we wspólnocie.

Jednym z najważniejszych punktów każdego takiego spotkania jest przedstawienie teatralne, prezentowane na samym końcu rekolekcji. Stanowi ono niejako zwieńczenie i zarazem punkt kulminacyjny tych trzech dni. Aktorami są oczywiście sami uczestnicy rekolekcji. Przygotowaniem zaś scenariusza i reżyserią zajmują się alumni Misyjnego Seminarium Księży Werbistów w Pieniężnie. Niektórzy z nich bowiem bardzo aktywnie włączają się w rekolekcje, poświęcając swój czas, uwagę, siły i serce osobom niepełnosprawnym. Tegoroczny spektakl nosił tytuł „Droga Życia” i był adaptacją Misterium Męki Pańskiej, przedstawionej jednak nieco odmiennie niż zazwyczaj. Dotykał bowiem, jakże aktualnego, tematu ochrony dzieci poczętych, a nienarodzonych. Przede wszystkim jednak opowiadał o miłości, która uzdalnia człowieka do tego, żeby oddał swoje życie dla ratowania życia drugiego. Pokazywał również ważną prawdę o tym, że niejako w tle, na drugim planie – ale jednak wciąż blisko – wszystkich ludzkich radości, smutków, problemów i tragedii obecny jest Jezus, który niesie krzyż, umiera i (co najważniejsze!) zmartwychwstaje.

Zapewne każdy z widzów, zgromadzonych na auli Misyjnego Seminarium Duchownego w Pieniężnie, zwrócił uwagę na inny szczegół spektaklu i mógłby dopisać własną, może o wiele bogatszą, interpretację. Nie ulega jednak wątpliwości, że wystawiane na koniec każdych rekolekcji przedstawienia są integralną częścią tych trzech dni. Stanowią one też doskonałą okazję, by osoby niepełnosprawne, poprzez swoją – czasem wręcz mistrzowską – grę aktorską, przekazały widzom pewne istotne prawdy, a także podzieliły się swoją ponadprzeciętną wrażliwością i radością życia.

Na przedstawieniu oraz zorganizowanym później podwieczorku gościli nie tylko opiekunowie i rodziny uczestników rekolekcji, ale także inni zaproszeni, wśród których obecny był również Burmistrz Miasta i Gminy Pieniężno Kazimierz Kiejdo.

Spotkanie zakończyło się w niedzielne popołudnie, 25 marca 2018 roku. Na kolejne rekolekcje dla osób niepełnosprawnych uczestnicy będą musieli poczekać aż do grudnia, kiedy to odbędzie się spotkanie adwentowe.

 

zdjęcia można obejrzeć tutaj