„W Sercu Jezusa, w Sercu Maryi” – pod takim hasłem odbyła się V Ogólnopolska Pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych na Jasną Górę. Ponad 2 tysiące seminarzystów, wykładowców i rektorów seminariów z Wyższych Seminariów Duchownych z całej Polski spotkało się 18 kwietnia w Częstochowie, by wspólnie się pomodlić, złożyć Najświętszą Ofiarę i zamanifestować radość wiary oraz powołania.

Do Częstochowy dotarliśmy – grupą kleryków na czele z prefektem, o. Tomaszem Bujarskim – we wtorek, w godzinach wieczornych. Pierwszym akcentem spotkania seminarzystów był Apel Jasnogórski, podczas którego rozważanie wygłosił ks. Wojciech Wójtowicz, rektor WSD w Koszalinie i zarazem przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych.

Nazajutrz, zgromadzeni w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, zostaliśmy powitani przez wspomnianego ks. Wójtowicza i gospodarza miejsca, abpa Wacława Depę. Po wysłuchaniu konferencji abpa Grzegorza Rysia i trwaniu na wspólnej adoracji Jezusa w  Najświętszym Sakramencie przeszliśmy procesyjnie Alejami NMP, pod przewodnictwem prymasa Polski, abpa Wojciecha Polaka, za obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, z modlitwą różańcową na ustach, do paulińskiej bazyliki na Jasnej Górze. Tam uczestniczyliśmy we Mszy świętej, sprawowanej w języku łacińskim przez abpa Jorge Carlosa Patróna Wonga, sekretarza Kongregacji ds. Duchowieństwa. Aktem ofiarowania się Matce Bożej, któremu przewodził abp Depo, zakończyliśmy spotkanie seminarzystów. Pozostawiając nasze intencje u Wychowawczyni powołań kapłańskich, pokrzepieni słowem i doświadczeniem wspólnoty, wróciliśmy do Pieniężna, by czynić kolejne kroki na drodze do kapłaństwa, do którego wezwał nas Trójjedyny Bóg.

 

Zdjęcia można obejrzeć tutaj