6 maja 2018 roku w Misyjnym Seminarium Duchownym w Pieniężnie odbyła się uroczystość przyjęcia święceń prezbiteratu. Nowymi kapłanami Zgromadzenia Słowa Bożego zostali: o. Marcin Domański SVD, o. Hubert Łucjanek SVD oraz o. Teodor Tomasik SVD. Sakramentu święceń udzielił im ks. bp Leszek Leszkiewicz z diecezji tarnowskiej.

W uroczystości wzięli udział również rodzice neoprezbiterów, członkowie ich rodzin, współbracia werbiści oraz licznie zgromadzeni goście. Bp Leszek Leszkiewicz, zanim udzielił trzem młodym werbistom sakramentu święceń, zadał im podczas homilii kilka istotnych pytań. Pierwsze z nich brzmiało: Czy jesteś szczęśliwy? Drugie: Czy kochasz? Skierował do nich też kilka rad. Mocno podkreślił potrzebę miłości. Mówił, że kapłan, który nie kocha Jezusa, nie kocha Kościoła i nie kocha innych ludzi, najczęściej zakochuje się w samym sobie – w swoich talentach, zdolnościach, ambicjach. Kapłan, który nie kocha – konkludował ksiądz biskup – staje się postacią tragiczną i smutną.

Po homilii nastąpiła najważniejsza część uroczystości, czyli konsekracja kandydatów do kapłaństwa. Po dialogu, w którym kandydaci wyrazili chęć przyjęcia święceń prezbiteratu i oddania się na służbę Bogu, Kościołowi oraz ludziom, biskup oraz całe kolegium obecnych prezbiterów dokonali gestu włożenia rąk na głowy kandydatów. Ten gest oznacza przekazanie władzy kapłańskiej. Następnie ksiądz biskup odmówił modlitwę konsekracyjną, po której trzej kandydaci stali się już kapłanami. Nowi kapłani – neoprezbiterzy – przyodziali kapłańskie szaty, a ich dłonie zostały namaszczone świętym olejem krzyżma. Później mogli, już jako księża, wraz z biskupem po raz pierwszy koncelebrować Mszę Świętą.

Po zakończonej uroczystości nastąpił czas wspólnego świętowania i dziękczynienia Bogu za ten wspaniały dar, którego udzielił trzem młodym werbistom. O. Marcin będzie pełnił swoją kapłańską służbę w Boliwii, o. Teodor w Irlandii, a o. Hubert w Polsce.

Zapraszamy Państwa do modlitwy za neoprezbiterów, aby nigdy nie zabrakło im miłości, wiary, siły ani innych potrzebnych łask. Módlmy się także o nowe i święte powołania do kapłaństwa oraz do służby misyjnej.

 

Zdjęcia można obejrzeć tutaj