„Świat zamknięty w batiku” to tytuł najnowszej wystawy prezentowanej w Muzeum Misyjno-Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie. Ekspozycja przedstawia sceny z życia mieszkańców Afryki, głównie Togijczyków, widziane okiem miejscowych artystów.

Prezentowane obrazy przedstawiają np. śpiewy i tańce towarzyszące niemal wszystkim uroczystościom rodzinnym i plemiennym, a także innym zajęciom dnia codziennego. W swoich pracach artyści przedstawiają również instrumenty muzyczne najbardziej rozpowszechnione na Czarnym Lądzie: bębny, grzechotki, flety, rogi i piszczałki.

Obrazy utrzymane są w tonacji żywych kolorów, pełnych wschodów lub zachodów słońca, albo też lekkiego już wieczornego mroku. Wszystko to sprawia, że oglądający wprowadzany jest w emanującą z obrazów radość.

Na ekspozycji zaprezentowane zostały przykłady obrazów religijnych wykonanych techniką batiku, a także sceny z życia mieszkańców wioski oraz zwierzęta w otoczeniu drzew i wody.

Batik to technika barwienia tkanin specjalnym rodzajem wosku,która najbardziej popularna jest w Indonezji i innych krajach Azji, ale także w Afryce, czego dowodzą prezentowane na wystawie obrazy.

Wystawę w Muzeum Misyjno-Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie zwiedzać można do 3 lipca 2013 roku.

Fot. Wiesław Dudar SVD; tekst: s. Hiacynta Lorens SSpS