30 marca, w IV Niedzielę Wielkiego Postu, w kościele seminaryjnym Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Pieniężnie poświęcono obrazy Jezusa Miłosiernego i paramenty liturgiczne przeznaczone na misje.

Obrzęd miał miejsce podczas mszy św. o godz. 10.00, której głównym celebransem był o. Jacek Wojcieszko SVD.

Po krótkim wprowadzeniu o. Wiesława Dudara SVD, Dyrektora Referatu Misyjnego, ceremonii poświęcenia dokonał Rektor Seminarium, o. Józef Węcławik SVD. Odmówiono następnie „dziesiątkę” Koronki do Bożego Miłosierdzia w intencji misji i powołań misyjnych.

Na uroczystości, wraz ze swym duszpasterzem o. Jerzym Jagodzińskim SVD, obecna była grupa wiernych z parafii Matki Boskiej Bolesnej w Znamieńsku w Obwodzie Kaliningradzkiem, która zaangażowała się w oprawę liturgiczną, podejmując jedno czytanie i niektóre śpiewy w języku rosyjskim. Im to symbolicznie, jako przedstawicielom misyjnych parafii, został przekazany jeden z poświęconych obrazów.

Kolejne obrazy przeznaczone zostały dla wspólnot katolickich w New Delhi w Indiach, dla parafii grekokatolickiej w Tysmenicy na Ukrainie, gdzie służą ojcowie z Misyjnego Zgromadzenia św. Andrzeja Apostoła oraz do werbistowskich parafii w krajach Ameryki Południowej. Obrazy te oraz wiele innych, wcześniej już rozsyłanych do różnych zakątków świata, są darem Marii Szostak, apostołki Bożego Miłosierdzia.

Po głównej uroczystości poświęcono też wizerunek Jana Pawła II pędzla Dymitra Grozdewa, bułgarskiego artysty mieszkającego w Polsce. Jest on darem przyjaciół misji dla ks. bpa Krzysztofa Białasika SVD, ordynariusza diecezji Oruro w Boliwii. Podobizna przyszłęgo świętego papieża zostanie umieszczona w nowo zbudowanym kościele w samym sercu diecezji Oruro, a patronował mu będzie własnie papież Jan Paweł II.

Zarówno obraz jak i szaty oraz naczynia liturgiczne zostaną przekazane ks. bp Białasikowi podczas mszy św. w czasie IX Czuwania Rodziny Arnoldowej u stóp Jasnogórskiej Matki Kościoła, które odbędzie się 10-11 maja 2014 roku.

Siedem dużych, stojących obok siebie płócien, przedstawiających Jezusa Miłosiernego, z podpisami w językach: angielskim, rosyjskim, ukraińskim i hiszpańskim oraz portret papieża, który zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu, jak też palące się świece, będące przedłużeniem spływających z wizerunków promieni, stały się w tym dniu wystrojem seminaryjnej świątyni. Wystawione do poświęcenia obrazy zapewne nie tylko przyciągały uwagę zgromadzonych wiernych, ale też budziły otuchę w ich sercach, bo według obietnicy udzielonej św. siostrze Faustynie, dusza, która czcić będzie ten obraz, nie zginie.

tekst: s. Hiacynta Lorenc SSpS

zdjęcia: Marcin Domański SVD