Jak co roku, w ostatnim okresie Adwentu, na dziewięć dni przed Bożym Narodzeniem, poprzez uczestnictwo w nowennie, w sposób szczególny rozpoczęliśmy nasze wspólnotowe i osobiste przygotowanie do radosnego świętowania Narodzenia Pańskiego.

W trakcie jednego z tych nabożeństw, nasza wspólnota seminaryjna po raz pierwszy w historii naszego Domu i Seminarium, miała zaszczyt przyjęcia z rąk harcerzy z Pieniężna Betlejemskie Światełko Pokoju. Przyniesione z Groty Bożego Narodzenia w Betlejem do naszego seminaryjnego kościoła nie tylko przypominała nam o miejscu narodzin Jezusa Chrystusa, ale również łączyła i przenosiła duchowo do tego regionu świata.

Punktem kulminacyjnym naszego przygotowania, jak i świętowania Bożego Narodzenia, była uroczysta Eucharystia sprawowana o północy przez o. Andrzeja Danilewicza SVD, prowincjała Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego. Na początku naszego liturgicznego zgromadzenia, w obecności licznie zebranych wiernych, miało miejsce procesyjne wniesienie figurki Bożej Dzieciny i złożenie jej w betlejemski żłóbku. Następnie została odmówiona specjalna modlitwa ułożona na tę okazję przez założyciela naszego zgromadzenia, św. o. Arnolda Janssena. Do tych dwóch pięknych zwyczajów, ich istoty i znaczenia dla werbistów nawiązał w swojej homilii ojciec Andrzej Danilewicz. Zaś poprzez odniesienie się w kilku słowach  do Betlejemskiego Światełka Pokoju: świecy, jej płomienia i miejsca z którego do nas dotarło, przypomniał wszystkim uczestnikom Eucharystii o zbawczym przyjściu na świat Jezusa Chrystusa.

Fot. Marek Ostrycharz SVD, Mateusz Podlecki SVD, Paweł Wodzień SVD

Okres Bożego Narodzenia to nie tylko sama uroczystość Narodzenia Pańskiego i związane z nią piękne polskie tradycje: dzielenia się opłatkiem, wspólnego spożywania wieczerzy wigilijnej składającej się z dwunastu potraw i kolędowania. To również inne i ważne święta kościelne i związane z nimi tradycje i zwyczaje. To wspomnienie św. Szczepana i tradycyjne poświęcenie owsa. To wspomnienie św. Jana Ewangelisty i poświęcenie wina. To także uroczystość Objawienia Pańskiego, znana bardziej jako Święto Trzech Króli i towarzyszące mu poświęcenie kadzidła i kredy. W końcu to także czas na tradycyjną polską kolędę, zarówno w naszym Domu i Seminarium, jak i u naszych najbliżej mieszkających sąsiadów.

Wszystkie te wydarzenia miały miejsce i były obchodzone także przez mieszkańców Domu św. Wojciecha w tym minionym, ale jakże radośnie przeżywanym okresie Narodzenia Pańskiego.

W tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim Przyjaciołom i Dobrodziejom naszego Zgromadzenia, Misyjnego Domu św. Wojciecha i Misyjnego Seminarium Duchownego za okazaną nam życzliwość i pamięć wyrażoną w niezliczonej ilości życzeń bożonarodzeniowych i noworocznych. Dziękujemy za wspólne przeżywanie okresu Bożego Narodzenia, w atmosferze radości, nadziei i pokoju. Niech wszelkie dary duchowe i fizyczne uzyskane i odnowione poprzez radosne świętowanie narodzenia Pana będą dla nas mocą i siłą do dalszego kroczenia za Jezusem Chrystusem w tym rozpoczętym Nowym Roku 2012.

Marek Ostrycharz SVD