Dom Misyjny Św. Wojciecha » Archiwum bloga » Werbista biskupem na Papui Nowej Gwinei

Dom Misyjny Św. Wojciecha

Misyjne Seminarium Duchowne Księży Werbistów w Pieniężnie

  • Archiwum nowości

Werbista biskupem na Papui Nowej Gwinei

niedziela 8. Luty 2015

6 lutego, Ojciec Święty Franciszek, mianował o. Józefa Roszyńskiego SVD ordynariuszem Diecezji Wewak na Papui Nowej Gwinei.
Nowomianowany biskup w Wewak nad Sepikiem pracuje nieprzerwanie od 1992 roku.

Jego droga do godności biskupiej poprzedzona była wieloletnią niestrudzoną pracą na rzecz lokalnej wspólnoty. W tym czasie pełnił też wiele ważnych funkcji w strukturach Zgromadzenia.

O. Józef Roszyński SVD urodził się 18 sierpnia 1962 r. w Nidzicy w Diecezji Warmińskiej. Po ukończeniu studiów w Wyższym Seminarium Zgromadzenia Słowa Bożego w Pieniężnie, 30 kwietnia 1989 roku został wyświęcony na kapłana. Po święceniach kapłańskich, w latach 1989-1991 pracował jako wikariusz w prowadzonej przez werbistów Parafii pw. Apostołów Piotra i Pawła w Pieniężnie. Następnie wyjechał na kurs języka angielskiego do Divine Word School of English w Maynooth w Irlandii, który ukończył w 1992 roku. W tym samym roku wyjechał do pracy misyjnej w Diecezji Wewak na Papui Nowej Gwinei.

Do 1993 roku był zastępcą proboszcza w Kunjingini. W latach 1993-1994 odbył kurs kultury melanezyjskiej na Uniwersytecie Słowa Bożego w Madang oraz otrzymał dyplom z zakresu zarządzaniu zasobami ludzkimi. Nastepnie do 2000 roku pełnił funkcję proboszcza w Warabung. Posługiwał również w parafii Roma. W międzyczasie, w latach 1996-1997 podjął kolejne studia na Uniwersytecie Słowa Bożego w Madang – tym razem z zakresu counselling skills.

Przez 9 lat, a zatem przez 3 kadencje, od 2001 do 2010 roku był członkiem Rady Prowincjalnej werbistów w Papui Nowej Gwinej. Dodatkowo w latach 2005-2008 pracował jako koordynator formacji werbistów.

W latach 2009-2010, z powodu choroby ówcześnie urzędującego Prowincjała, pełnił funkcję Przełożonego Prowincjalnego. Jednocześnie stale pracował duszpastersko. W latach 2002-2014 był proboszczem w dystrykcie Wewak, a od 2010 roku był przełożonym werbistów w Dystrykcie Wewak. W latach 2013-2014 był członkiem utworzonych przez Administratora Apostolskiego w wakującej diecezji Wewak Komisji ds. Finansów oraz Komisji ds. Pracy Pastoralnej.

Bardzo sie cieszymy się z tej nominacji. W końcu o. Józef jest jednym z nas – mówi o. Eryk Koppa SVD, Prowincjał Polskiej Prowincji SVD. – Z drugiej strony, jako Polska Prowincja rozumiemy, że Pan Bóg stawia przed nami kolejne zadanie. Czujemy się bowiem odpowiedzialni za naszych współbraci pracujących na misjach, tym bardziej, gdy powierzone im zostają tak ważne zadania, jak prowadzenie diecezji.

za: werbisci.pl