Kilkaset osób zgromadziło się 14 kwietnia na Jasnej Górze na VIII Czuwaniu Misyjnej Rodziny Arnoldowej. Przebiegało ono pod hasłem: „Dziękuję Bogu mojemu ilekroć was wspominam”(Flp 1,3).

Misyjna Rodzina Arnoldowa to przedstawiciele trzech misyjnych zgromadzeń zakonnych założonych przez św. Arnolda Janssena (Zgromadzenie Słowa Bożego, Siostry Służebnice Ducha Świętego, Siostry Służebnice Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji) oraz ich przyjaciele i dobrodzieje.

W czuwaniu wieźli udział m.in.: o. Andrzej Danilewicz SVD – Prowincjał Księży Werbistów w Polsce, s. Renata Sałamacha SSpS – Przełożona Prowincjalna Sióstr Służebnic Ducha Świętego w Polsce, o. Jakub Błaszczyszyn SVD – Regionał Księży Werbistów pracujących w Regii Ural (byłe tereny ZSRR).

Czuwanie rozpoczęło się w Sali ojca Kordeckiego godz. 15.30, a zakończyło całonocnym trwaniem na modlitwie w kaplicy Cudownego Obrazu Jasnogórskiej Madonny. Miało ono przede wszystkim charakter dziękczynny z okazji: 75 lecia istnienia Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego (Księża Werbiści), 20 lecia pracy misyjnej na terenach byłego Związku Radzieckiego, 120 lecia istnienia Domu Misyjnego św. Krzyża w Nysie

Dziękowano także za ciągle rosnącą liczbę przyjaciół i współpracowników misji prowadzonych przez Księży Werbistów i Siostry Misyjne Służebnice Ducha Świętego. W to dziękczynnie włączyły się duchowo także Siostry Służebnice Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji w Nysie.

Pierwsza część czuwania miała charakter informacyjny, na którą składały się wystąpienia i prezentacje dotyczące historii Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego, działalności Werbistów w Regii Ural oraz postępów w procesie beatyfikacyjnym 22 Sług Bożych, Męczenników II Wojny Światowej, ze zgromadzenia Księży Werbistów.

W tej części spotkania wystąpił także Zespół Pieśni i Tańca Ludowego „Chludowanie”,  skupiający dzieci i młodzież z okolic  ChludowaGminie Suchy Las koło Poznania. Zespół działa na terenie parafii prowadzonej przez Zgromadzenie Słowa Bożego. W Chludowie werbiści mają swój nowicjat. Tam również działa Werbistowskie Centrum Młodych „Tabor”.

Druga część czuwania rozpoczęła się Apelem Jasnogórskim w  Kaplicy Cudownego Obrazu. Modlitwie Apelu oraz Eucharystii przewodniczył ks. bp Jan Kopiec, ordynariusz gliwicki. W modlitwach proszono o  dar nowych powołań misyjnych, o potrzebne łaski dla misjonarzy i misjonarek z Rodziny Arnoldowej. Dziękowano za jubileusze i rocznice oraz za wszelkie dobro, jakie zaistniało na świecie dzięki polskim misjonarzom i misjonarkom oraz Dobrodziejom Misji.

Po zakończeniu Eucharystii, o. Andrzej Danilewicz svd, Prowincjał Polskiej Prowincji Księzy Werbistów, dokonał zawierzenia Maryi Jasnogórskiej całej Rodziny Arnoldowej oraz wszystkich jej Przyjaciół, Dobrodziejów i Współpracowników.

Czuwania Rodziny Arnoldowej odbywają się co dwa lata. Pierwsze odbyło się w Gnieźnie a wszystkie pozostałe siedem odbywały się  na Jasnej Górze. Organizatorem czuwań jest Centrum Animacji Misyjnej, a zwłaszcza Referat Misyjny przy działający przy MSD Księzy Werbistów w Pieniężnie, którym kieruje o. Wisław Dudar SVD.

Jan Wróblewski SVD