W dniach od 28 do 30 listopada w murach naszego Misyjnego Seminarium gościliśmy kopię cudownej ikony Matki Boskiej Jarosławskiej, której oryginał znajduje się po dziś dzień w Grekokatolickiej Parafii Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu, na ziemi przemyskiej.

Historia Ikony Matki Bożej Jarosławskiej

Ikona została napisana prawdopodobnie w 1640 roku.  22 listopada 1779 r. papież Pius VI wydał bullę, w której Stolica Apostolska uznała ikonę Przenajświętszej Marii Panny za cudowną i udzieliła pełnego odpustu tym, którzy będą wypraszać wstawiennictwa przed Ikoną Matki Bożej Jarosławskiej.  Po zakończeniu II Wojny Światowej w 1945 r. grekokatolicka parafia, do której należała cudowna ikona przestała istnieć, zaś w 1966 r. cerkiew zamknięto. Część wyposażenia została zabrana z cerkwi a Ikona Matki Boskiej Jarosławskiej znalazła się w muzeum w Jarosławiu.
Po odzyskaniu cerkwi w 1987 r. Ikona Matki Bożej Jarosławskiej wróciła do świątyni.

W 1996 r. Ojciec Święty, Błogosławiony Jan Paweł II podjął decyzję o koronacji ikony jarosławskiej. Msza Pontyfikalna wraz z koronacją ikony odbyła się 18 sierpnia 1996 r. na Rynku w Jarosławiu.  W imieniu Ojca Świętego Jana Pawła II przewodniczył jej legat papieski, prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich kardynał Achille Silvestrini.

Ikona Matki Boskiej Jarosławskiej nosi nazwę:  Милосердия двери, Myloserdyja Dvery, Brama Miłosierdzia.

Podczas wieczornego nabożeństwa, 29 listopada, przed ikoną Maryi klerycy wraz z zebranymi misjonarzami, na czele z ojcem rektorem Józefem Węcławikiem SVD i prowincjałem Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego ojcem Andrzejem Danilewiczem SVD, oraz misjonarkami Służebnicami Ducha Świętego, wykonali śpiew Akatystu ku czci Bogurodzicy.

Obecność kopii Ikony Matki Boskiej Jarosławskiej w naszym kościele seminaryjnym związana była z odbywającą się Pieniężnie formacją permanentną współbraci wieczystych, członków polskiej prowincji Werbistów, pod nazwą Nazaret.

Składamy wielkie podziękowania proboszczowi Grekokatolickiej Parafii Świętego Michała Archanioła w Pieniężnie, księdzu Arturowi Masłejowi, za udostępnienie na tych kilka dni dla Misyjnego Seminarium Księży Werbistów w Pieniężnie, Ikony Matki Boskiej Jarosławskiej.

Matko Boża Jarosławska, która z tego świętego wizerunku na nas spoglądasz, pamiętaj, że Twoimi jesteśmy.  Strzeż i broń nas jako rzeczy i własności swojej.

Andrzej Zalewski SVD

Nagranie Akatystu:

Galeria zdjęć:

Fot. Mateusz Podlecki SVD, Paweł Wodzień SVD